YTÜ Öğrenci Platformu
Üye Girişi | Üye Ol

Sayfayı Paylaş

Haber

Yıldız Teknik Üniversitesi’nde “İngilizce Öğrenmek” Oldukça Pahalı!

Yıldız Teknik Üniversitesi’nde “İngilizce Öğrenmek” Oldukça Pahalı!

Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Yabancı Diller Yüksekokulu öğrencileri ekonomik olarak zorluyor. Hazırlık ve İleri İngilizce gibi derslerde istenen kitaplar cep yakıyor. Öğrencileri zor durumda bırakan Yabancı Diller Yüksekokulu’nda bazı hocaların orijinal kitap almazsanız derse almam dediği iddia ediliyor. Hazırlık kitaplarının fiyatı ise 500 TL ile 700 TL arasında değişiyor.

İLERİ İNGİLİZCE DERS KİTAPLARI DA ÖZELLEŞTİRİLDİ!

Yabancı Diller Yüksekokulu öğrenciler için ders kitabı hazırlamak yerine var olan kitapları da özelleştirdi. Öğrenciler İleri İngilizce dersi için 150 TL’ye kitap almak zorunda bırakıldı. Dersi önceden alan öğrenciler “Eskiden 15 liraya üniversitenin hazırladığı kitabı kullanıyorduk, şimdi 150 liralık kitap aldırılmaya çalışılıyor” dedi.

ORİJİNAL KİTABI ALANA %10 EK PUAN!

Hazırlık öğrencileri 500-700 TL arası değişen orijinal kitapları alıp online ödevleri yapana %10 ek puan verildiğini, alamayanların zor durumda kaldığını ve bunun eşitlik ilkesini bozduğunu söylüyor.  Bazı hocaların ise orijinal kitap olmazsa derse almam dediği iddia ediliyor.

TAKSİTLE ALIN YİNE DE ALIN!

Bazı öğrencilerin dersi veren öğretim görevlilerine ders kitaplarını alamıyoruz çok pahalı demesi sonrası bazı öğretim görevlileri taksitle alın diyerek öğrencilere cevap verdi. Üniversitede yer alan öğretim görevlilerinin öğrencileri değil, yayınevini düşündüğü belirtiliyor.

YBD, KİTAP/MATERYAL HAZIRLAMAYARAK RANTA DAVETİYE ÇIKARIYOR!

Yıllardır eğitim veren Yabancı Diller Yüksekokulu, hazırlık ve bölüm içi İngilizce derslerine materyal hazırlamak yerine öğrencileri oldukça pahalı kitapları almaya zorluyor. Öğrenciler bu durumun ranta dönüştüğünü söyleyerek, bu fiyatlara kitap alamayacaklarını söylüyor; kitap sorununa çözüm bulunmasını istiyor. Köklü bir bölüm olan Yabancı Diller Yüksekokulu’nun pahalı kitaplara zorlamak yerine kitap veya materyal hazırlayabileceğini düşünüyor.

>>Instagram'da YTÜ Kampüs'ü takip edin!

>>Yıldız Teknik Üniversitesi Yakını Yurtlar

Sayfayı Paylaş

9 Yorum

 1. Oh be sonunda birileri bunu görmüş. Devlet okulunda ödememiz istenen tutarlara bakın. Zengin biri olsam zaten istediğim bölüm tutmayınca parasını verir özeline giderdim, Türkiye’deki birçok okul öğrenciyi müşteri olarak görüyor buna bir dur demenin vakti gelmişti

  Cevapla
  • Sadece yıldız teknik değil çukurova üniversitesinde de hazırlık kitabı 700 lira imiş ve almak zorundayız maalesef

   Cevapla
 2. Bu kadar acımasız mısınız? Bu kadar düşman mısınız? Anadoludan kopup gelmiş öğrenciler var maddi durumu yetersiz. Annemiz babamız plazalarda çalışmıyor. İşçi çocuklarıyız. Siz bize maaşın yarısını kitaplara vericeksin diyorsunuz. 1.8 kuruşun hesabını yaparak gününü tamamlamaya çalışan insanlarız. Özel okulda bile bu kadar pahalı değil. Ayrıca vatan hayini misiniz? Verdiğimiz para yabancı kaynaklara gidiyor yurt dışına akıyor. Nerede tasarruf? Nerede üretim? Böyle mi klavuz oluyorsunuz bize?

  Cevapla
 3. Vurgun yapanlar ve bu duruma sessiz kalan yöneticiler.Zanneymeyin bu öğrenciler veliler aptal.Yabancı diller yüksek okulu bu çocuklar ermenistan dan israilden gelmedi.neden bu kadar karaktersiz uygulamalar yapıyorsunuz.

  Cevapla
  • ırkçılık yapmayın lütfen Türkiye’de ermeni ve yahudi kökenli vatandaşlarımız var

   Cevapla
 4. Ben zonguldak bulent ecevit ogrencisiyim gecen yil hazirlik okudum bizede hocalarimiz orjinal kitap almazsaniz sizi yok yazicaz dediler 765 tl verdik kitaplara ve ikinci donem geldiginde kitaplari beğenmediklerini soylediler isin kotu yani hazirliktan 300 kisiyi biraktilar insafsizlik resmen parayla hazirlik okutup hic bisey ogrenemeden gecen bos bir senemiz var

  Cevapla
 5. Abi gidin kapalı çarşı unun orada 100 lira kimse de bir şey demiyor o kitapları kullanın

  Cevapla
 6. Boşuna almayın gençler, bi şeye yaradığı yok etkilediği oran çok az. Akmar candır <3 sdkahsdkahsa

  Cevapla
 7. Kredi kartına taksit yapıyorlar mı?

  Cevapla

Yorum yapın

E-Posta adresiniz yayınlanmaz.Gerekli alanlar * ile işaretlidir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


7 + 6 =


[wise-chat theme="balloon" show_users="1"]