YTÜ Öğrenci & Mezun Platformu
Üye Girişi | Üye Ol
novu-masaustu
campucity-masaustu
previous arrow
next arrow

Sayfayı Paylaş

Genel

YÖK, 2019 Üniversite İzleme ve Değerlendirme Raporunu Paylaştı

YÖK, 2019 Üniversite İzleme ve Değerlendirme Raporunu Paylaştı

Yükseköğretim Kurulu tarafından (YÖK) 5 ana gösterge ve 45 alt gösterge doğrultusunda, Türkiye’deki 172 üniversitenin 2018 yılı verileri doğrultusunda üniversitelerin genel bir değerlendirilmesinin yapıldığı “Üniversite İzleme ve Değerlendirme Raporu 2019″ açıklandı.

ALES’TE YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ BAŞARILI!

2018 yılında 157 üniversitenin en az bir programı Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavları: ALES’te ilk %10’luk dilime girmiştir.Yüz on dört üniversitenin en az 5 programı ilk %10’luk dilime girerken 15 üniversitenin herhangi
bir programı bu dilime girmemiştir. Yıldız Teknik Üniversitesi, ALES’te ilk %10’luk dilime giren program sayısının en yüksek olduğu üniversitelerdendir.

Uluslararası Değişim Programları Kapsamında Gelen Öğretim Elemanı Sayısı

2017-2018 eğitim ve öğretim yılında Mevlâna, Erasmus vb. uluslararası değişim programları kapsamında 100 üniversiteye yurt dışındaki üniversitelerden 1.368 öğretim elemanı gelmiştir. Elli ve üzeri öğretim elemanı gelen üniversite sayısı 5’tir ve bunların tamamı devlet üniversitesidir. Mezkûr yılda uluslararası değişim programları kapsamında öğretim elemanı misafir etmeyen üniversite sayısı 72’dir.

Uluslararası Değişim Programları Kapsamında Gelen Öğrenci Sayısı

2017-2018 eğitim ve öğretim yılında 131 üniversiteye Mevlâna, Erasmus vb. uluslararası değişim programları kapsamında 5.609 öğrenci gelmiştir. Uluslararası değişim programları kapsamında 100 ve üzeri öğrenci misafir eden üniversite sayısı 17’dir. Mezkûr yılda uluslararası değişim programları ile öğrenci gelmeyen üniversite sayısı ise 41’dir.

Ar-Ge’ye Harcanan Yatırım Bütçesi Oranı

2018 mali yılında 109 üniversite, yatırım bütçelerinin ortalama %11,95’ini Ar-Ge kapsamında harcamıştır. Ar-Ge için yatırım harcaması yapmayan üniversite sayısı ise 63’tür. Yatırım bütçesinin %50 ve üzerini Ar-Ge için harcayan üniversite sayısı 6’dır.

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ İZLEME VE DEĞERLENDİRME RAPORU

Kaynak: Yükseköğretim Kurulu (YÖK) resmi web sitesi.

>>Instagram'da YTÜ Kampüs'ü takip edin!

>>Yıldız Teknik Üniversitesi Yakını Yurtlar

Sayfayı Paylaş

Yorum yapın

E-Posta adresiniz yayınlanmaz.Gerekli alanlar * ile işaretlidir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>