YTÜ Öğrenci & Mezun Platformu
Üye Girişi | Üye Ol
novu-masaustu
campucity-masaustu
previous arrow
next arrow

Sayfayı Paylaş

Soru-Cevap

Çevre Mühendisliği

Çevre Mühendisliği

Çevre mühendisliğinde iş imkanları nasıl tercih etmemi önerir misiniz YTÜ nasıl bir eğitim veriyor bu konuda ?

>>Instagram'da YTÜ Kampüs'ü takip edin!

>>Yıldız Teknik Üniversitesi Yakını Yurtlar

Sayfayı Paylaş

2 Yorum

1. Bir çevre mühendisliği mezununun çalışabildiği temel alanlar şu şekildedir:

• Hava Kirliliği Kontrolü
    • Tehlikeli Atık Yönetimi
    • Katı Atık Yönetimi
    • Toksik Maddelerin Kontrolü
    • Su Temini
    • Atıksu Yönetimi
    • Yağmur Suyu Yönetimi
    • Halk Sağlığı
    • İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği
    • Radyasyon Koruması

Ne tür bir işte, kimle ve nerede çalışacağınıza göre değişmekle birlikte, çevre mühendisliği
    mezunlarına sayısız çalışma olanağı sunmaktadır. Çevre mühendisi olarak çalışılabilecek belli başlı
    kurum ve kuruluşlar ise şu şekildedir:

• Bakanlıklar
    • Üniversiteler
    • Devlet Su İşleri

• İller Bankası
    • Belediyeler
    • Fabrikalar
    • Arıtma Tesisleri
    • Proje Firmaları
    • Analiz Laboratuvarları
    • Hastaneler
    • Danışmanlık Firmaları

Bölümümüz 1989 yılında Mühendislik Fakültesi bünyesinde kurulmuş olup 1992 yılında Üniversitemiz “Teknik Üniversite”ye dönüştürüldükten sonra İnşaat Fakültesi’ne bağlanmış ve 29 yıldır Çevre Mühendisleri yetiştirmektedir. 2018 yılında 25. mezunlarını vermiştir. 2008-2009 Eğitim-Öğretim yılından itibaren Davutpaşa Yerleşkesinde eğitim vermektedir.

Bildiğiniz gibi, üniversite eğitiminin amacı; meslek edindirmede bilgi ve beceri kazandırmaya ek olarak, bilimsel araştırmalar yapmak, bilgiye erişme, bilgiyi değerlendirme ve yorumlama yeteneğini sağlamak ve bunları insanlığın hizmetine sunmaktır. Alanında uzmanlaşmış ve idealist öğretim üyesi arkadaşlarımız eğitim-öğretim etkinliklerinin yanı sıra, muhtelif konularda araştırmalar yaparak hem öğrencilerimize hem de topluma hizmet etmektedirler. Bölümümüz Temmuz 2018 tarihi itibariyle, 10 Profesör, 11 Doçent, 3 Dr. Öğretim Üyesi, 11 Üniversite Araştırma Görevlisi, 5 (35. madde) Araştırma Görevlisi, 2 Öğretim Görevlisi, 1 Teknisyen ve 2 İdari Personel olmak üzere toplam 45 kişilik bir Kadro ile YTÜ Davutpaşa yerleşkesinde eğitim-öğretim ve araştırma-geliştirme faaliyetlerini sürdürmektedir.

Hem sahip olduğu imkânlarımız, hem de akademik kadromuz ile ülkemizin Çevre Mühendisliği Bölümleri arasında ön sıralarda yer almaktayız.

2. Kamuda çalışma imkânı son derece düşük , onun dışında ise çevre danışmanlık firmaları ve ya İSG üzerine firmalarda çalışabilirsin , atıksu/içme suyu arıtımı, katı atık , hava kirliliği gibi alanlar da var. YTÜ’deki eğitime gelecek olursak ders programımız yoğunlukla su/atıksu arıtımı üzerine. Hocalarımızın çoğu da bu alanda uzmanlar. Mükemmel bir eğitimi yok müthiş ötesi hoca da var iğrenç hoca da.

Yorum yapın

E-Posta adresiniz yayınlanmaz.Gerekli alanlar * ile işaretlidir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>