YTÜ Öğrenci Platformu
Üye Girişi | Üye Ol

Sayfayı Paylaş

Serbest Kürsü

ÖZEL YURTLARIN AKİBETİ

ÖZEL YURTLARIN AKİBETİ

Bizim gibi özel yurtlarda kalan arkadaşlarımız mağdur ediliyoruz ve yurtta bulunmadığımız ayların parasını dahi vermek zorunda kalıyoruz.
Bugün kendi yurdumuzdan aldığımız habere göre kalan 3 ayın ödemesinin %30 unu vermek zorundayımışız. Sözleşmede de yer aldığı gibi kalan paranın %30’u sözleşme feshedildiği zaman yurt bu parayı alabilir, fakat ortada sözleşmeyi fesheden öğrenci yok ortada olağanüstü bir durum var. Kyk da kalan arkadaşlarımız ödeme yapmazken neden biz ödeme yapmak zorunda bırakılıyoruz. Ayrıca her yurt yönetimi farklı şeyler söylüyor kimisi para alırken kimisi almayacağını belirtiyor. 1 mayısa kadar şehirlerarası ulaşım mümkün değilken yurt bizden odalarımızı en geç 30 Nisan da boşaltmamızı istiyor. Biz evden bile çıkamıyorken onlar yurttaki eşyalarımızı yollama derdine düşmüşler !
Biz de bu durumları göz önüne aldık ve CİMER’e yazdık. Şimdiye kadar toplamda kesin olarak 50 arkadaşım mağduriyetini Cimer’e bildirmiş durumda.
———————————————————————————————————————————————
Cimer’e şöyle bir yazı yazdık aynı şekilde sizde gönderebilir ve hakkınızı savunabilirsiniz.

Merhaba, bildiğiniz üzere COVİD-19 nedeniyle üniversitelere ara verildi ve YÖK tarafından yapılan son açıklama ile bahar dönemi eğitimine Online devam edileceği belirtildi.
Ve buna binaen KYK yurtlarında kalan öğrencilerden Mart ayının ait sadece kalınan gün sayısınca ve geri kalan aylardan ücret alınmayacağı açıklandı. Fakat M.E.B’e bağlı özel yükseköğretim yurtlarına dair yetkililerden bir açıklama yapılmamıştır.Kaldığım Yükseköğrenim öğrenci yurdu başta olmak üzere diğer birçok özel yurtlar Özel Öğrenci Barınma Hizmetleri Yönetmeliği madde20 ,4. fıkra gereğince bizden cayma parası adı altında toplam bedelin %30’unu istediklerini ve aynı zamanda 30 Nisan’a kadar tüm eşyalarımızı alıp odaları boşaltmamızı istiyorlar. Oysaki İç İşleri Bakanlığı’nın aldığı kararla şehirlerarası seyahat valilik iznine tabii tutulmuş ve zorunlu hallerde izin verilmektedir. Zaten bu koşullar altında eşyalarımızı 30 Nisana kadar alıp odamızı boşaltmak mümkün değildir.
Bu durum bir mücbir sebeptir. Sözleşmenin feshi sebebiyle alınan kalan paranın %30 payını bizden istiyorlar. Kyk daki öğrenci arkadaşlarımızdan böyle bir para istenilmemesine rağmen bizden neden böylesine bir parayı talep ediyorlar ? Burada keyfi bir durumdan ötürü yurtlarla yaptığımız sözleşmeden caymadık. Durum olağanüstüdür ve nettir.
Krizi fırsata çevirmeye çalışan özel yurtlara izin verilmemesini istiyoruz.
Ayrıca bu kalan payı da ödemekle yükümlü değiliz. Kyk da kalan arkadaşlarımız gibi bizler de birer öğrenciyiz. Bizde kalmadığımız ayların parasını ödemek istemiyoruz.
Tüm bu gerekçelerden dolayı gereğinin yapılmasını arz ederim.

>>Instagram'da YTÜ Kampüs'ü takip edin!

>>Yıldız Teknik Üniversitesi Yakını Yurtlar

Sayfayı Paylaş

Yorum yapın

E-Posta adresiniz yayınlanmaz.Gerekli alanlar * ile işaretlidir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


5 + 7 =


[wise-chat theme="balloon" show_users="1"]