YTÜ Öğrenci & Mezun Platformu
Üye Girişi | Üye Ol
novu-masaustu
campucity-masaustu
kampusaray-masaustu
previous arrow
next arrow

Sayfayı Paylaş

Burs Haberleri

Adalı Vakfı Burs Başvurusu

Adalı Vakfı Burs Başvurusu

Burs Koşulları:

Başarılı öğrencilerimizin eğitim ve öğretim hayatlarını sürdürebilmeleri adına 2021-2022 dönemi Adalı Vakfı burs başvuruları başladı.

Adalı Vakfı’nca, üniversitelerde lisans düzeyinde öğrenim gören başarılı ve maddî imkânları yetersiz öğrencilere Ekim-Haziran dönemi boyunca verilecek karşılıksız burslar verilecektir.

Adalı Vakfı Burs Yönetmeliği (“Yönetmelik”) uyarınca Vakfımız, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan, adli sicil kaydı bulunmayan ve Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan alınan öğrenim kredisi hariç herhangi bir kurumdan başka bir burs almayan üniversite öğrencilerine karşılıksız burs vermekte olup burs türleri 2’ye ayrılmaktadır:

 1. Yönetmelik şartlarını sağlayan ve üniversitelerde örgün lisans öğrenimi yapan öğrencilere verilen “Lisans Bursu”. Bu bursa;
 • Üniversiteye yerleşen öğrencilerin ilk burs başvurusunda; YKS sınav sonucu uyarınca üniversiteye yerleştiği bölümün puan türünde Türkiye başarı sıralamasında; Sayısal’da ilk 20.000’e, Eşit Ağırlık’ta ilk 10.000’e, Sözel’de ilk 2.000’e girmiş olan adaylar,
 • Ara sınıf öğrencilerinin ilk burs başvurusunda; yukarıda bahsedilen başarı sıralamasının yanı sıra, önceki yarıyılların normal eğitim-öğretim programının derslerinden başarısız dersi olmayan ve ağırlıklı not ortalaması 100 üzerinden yapılan değerlendirmede en az 75 veya 4.0 üzerinden en az 3.0 olup, bir üst yıl veya yarıyıla geçiş hakkı kazanan, fiilen öğrenciliği devam eden ve hiç disiplin cezası almamış olan adaylar,

              başvurabilecektir.

 1. Başarı kriteri hariç Yönetmelik’te yer alan burs başvuru şartlarını sağlayan ancak ciddi maddi imkansızlık içinde bulunduğu tespit edilen öğrencilere verilen “İstisnai Burs”.

Yukarıda yer alan bursların miktarı, süresi ve kontenjanları her yıl Vakıf Mütevelli Heyetince belirlenir. Bu bağlamda Mütevelli Heyeti tarafından 25 üniversite öğrencisine, 2021-2022 eğitim dönemi boyunca (Ekim-Haziran) aylık 700 TL burs verilmesi kararlaştırılmıştır. Burs kontenjanın en az %50’si ise tıp ve hukuk fakülteleri öğrencilerine ayrılacaktır.

Burs başvuruları kapsamında internet sitemize yüklenmesi gereken belgeler Yönetmelik’te yer almakta olup, başvuru sürecinin başlamasını müteakip ayrıca burs başvuruları sayfamızda da paylaşılacaktır. Bursiyer adaylarının süresi içerisinde istenen belgeleri sisteme yüklemesi önem arz etmektedir. Vakfımızdan burs almaya hak kazanan öğrencilerin sisteme yükledikleri evrakları fiziken vakfımıza teslim etmesi gerekeceğinden sisteme yüklenen belgelerin imha edilmemesi gerekmektedir.

Burs başvurularının değerlendirilmesi, bursların devamı ve kesilmesi süreçlerine ilişkin detaylı bilgi için lütfen sitemizde bulunan Burs Yönetmeliği’ni inceleyiniz.

Burs Yönetmeliği: Adalı Vakfı burslarına başvurmadan önce burs yönetmeliğini inceleyiniz.

Burs için gerekli belgeler aşağıdaki şekildedir;

 1. Nüfuz cüzdanı fotokopisi,
 2. Vukuatlı nüfus kayıt örneği (E-devletten “Nüfus Aile Kayıt Örneği” şeklinde seçim yaparak alınmalıdır)
 3. Adli sicil kaydı
 4. Yükseköğretim öğrencileri için ÖSYM sonuç belgesi çıktısı ve okul giriş başarı sıralamasını gösteren belge,
 5. Yükseköğretim ara sınıf bursiyer adayları için başarı belgesi olarak tamamlanan son ders yılı veya yarı yıl itibariyle aldığı notları, bütün derslerin genel not ortalamasını gösteren belge (transkript)
 6. Öğrenim görülen okuldan alınacak öğrenci belgesi
 7. Anne ve babanın gelir durumunu gösteren belgeler;
 • İşyerinden onaylı maaş bordrosu
 • Emekliler için emekli aylığını gösterir emekli cüzdanı fotokopisi veya aylığı gösterir hesap ekstresi (Emekli olmakla birlikte aktif çalışan ebeveyn için onaylı maaş bordrosu da eklenmelidir),
 • Serbest çalışanlar için gelir vergisi beyannamesinin fotokopisi (vergi dairesinden alınacak yıllık kazanç belgesi),
 • Geliri olmayanlar için SGK Müdürlüğü’nden anne baba adına SGK kaydı olmadığını gösterir belge,
 • Aileye ait araç varsa, araç tescil belgesi (e-devletten alınabilir) yoksa e-devletten isim görünür halde kayıt bulunmadığına dair çıktı/ekran görüntüsü
 • Aileye ait konut olup olmadığını gösterir belge (e-devletten sorgulanan belgeler kabul edilecektir.)

Anne, baba dışında (büyükanne, dede, amca, teyze, kardeş vb.) ailenin geçimini sağlayan başka birisi de varsa, bu kişilerin gelir durumu da yukarıda yer alan maddeler uyarınca belgelendirilmelidir.

8. Şehit veya gazi yakını olunması halinde bu durumu gösterir belge

9. Öğrencinin engeli bulunması halinde bu durumu gösterir belge

10. Bursiyerlerin Kişisel Verilerinin İşlenmesine Yönelik Açık Rıza Metni’ni ve Bursiyerlerin Aile Üyeleri ve Yakınlarının Kişisel Verilerinin İşlenmesine Yönelik Açık Rıza Metni. ( Bu belgeler, çıktısı alınarak ıslak imzalı bir şekilde sisteme yüklenmelidir. Aşağıdaki linklerden belgelere ulaşabilirsiniz.)

Adalı Vakfı Bursiyerlerin Kişisel Verilerinin İşlenmesine Yönelik Açık Rıza Metni

Bursiyerlerin Aile Üyeleri ve Yakınlarının Kişisel Verilerinin İşlenmesine Yönelik Açık Rıza Metni

*Başvuru ve burs alma süreçleri kapsamında bizimle paylaştığınız kimlik fotokopilerinde herhangi bir özel nitelikli kişisel veriye (örn. din bilgisi veya kan grubu bilgisi) yer vermemenizi, bahsi geçen bilgileri kimlik fotokopilerinizde karartarak sisteme yüklemenizi rica ederiz.

-*Vakfımızdan burs almaya hak kazanan öğrencilerin, başvuru sırasında siteye yükledikleri belgeleri fiziken vakfa teslim etmesi gerekecektir.

Detaylı Bilgi & Başvuru & Kaynak: https://www.universiteburs.com/adali-vakfi-burs-basvurusu/

>>Instagram'da YTÜ Kampüs'ü takip edin!

>>Yıldız Teknik Üniversitesi Yakını Yurtlar

Sayfayı Paylaş

Yorum yapın

E-Posta adresiniz yayınlanmaz.Gerekli alanlar * ile işaretlidir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>