YTÜ Öğrenci Platformu
Üye Girişi | Üye Ol

Sayfayı Paylaş

Haber

Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörlüğü, Millet Bahçesi Hakkında Öğrencileri Bilgilendirdi!

Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörlüğü, Millet Bahçesi Hakkında Öğrencileri Bilgilendirdi!

İlk kez YTÜ Kampüs’ün duyurduğu Davutpaşa Millet Bahçesi projesi ile ilgili Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörlüğü, öğrencileri e-posta aracılığıyla bilgilendirdi.

Bildiğiniz üzere 6 Mart 2019 tarihinde ” Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü’ne, Millet Bahçesi Projesi! ” başlığıyla duyurduğumuz proje, sonrasında öğrenciler “Yıldız Teknik Üniversitesi Öğrencileri, Millet Bahçesi’ne Karşı İmza Kampanyası Başlattı!” şeklinde haber olmuştu. Öğrencilerin başlattığı imza kampanyasında 5 binden fazla imza toplanmışken, daha sonrasında ise ilgili konu ulusal medyada haber olmuştu. Sosyal medya ve bazı haber sitelerinde ise proje ile ilgili yanlış bilgilerin verilmesi üzerine YTÜ Rektörlüğü proje hakkında öğrencileri e-posta aracılığıyla bilgilendirdi.

İşte YTÜ Rektörlüğü’nün Davutpaşa Millet Bahçesi projesi ile ilgili öğrencilere gönderdiği bilgilendirme e-postası:

“Sevgili Öğrencilerimiz,

Son günlerde Davutpaşa Millet Bahçesi Projesi hakkında sosyal medyada gerçeği yansıtmayan bilgiler verilmesi ve yanlış algı oluşturulmak istenmesi nedeniyle siz değerli öğrencilerimizi bilgilendirme ihtiyacı doğmuştur.

Davutpaşa Kampüsümüz; Teknopark’ da çalışan 7000 personel, lojmanlarda kalan 500 aile, yurtlarda kalan ve öğrenim gören 34.000 öğrencisi ile birlikte birçok ilçeden büyük bir yaşam merkezi haline gelmiştir. Ayrıca, Davutpaşa Kampüsümüzün Avrupa Yakasındaki sınav merkezlerinden birisi olması nedeniyle hafta sonları, yaklaşık 3000 kişi sınava girmek için kampüsümüzü ziyaret etmekte ve Kampüsümüzde 7 gün 24 saat dinamik ve canlı bir hayat yaşanmaktadır.

Davutpaşa Millet Bahçesi Projesi ile Kampüsümüzde oldukça büyük bir alanı kaplayan otobüs durakları ve tarihi dokuyla uyuşmayan go-kart pistinin bulunduğu atıl durumdaki tarihi kışla binasın ön tarafındaki alan, peyzaj düzenlemesi ile millet bahçesine dönüştürülecektir. Bu alana 1000 yeni ağaç ve 10.000 bitki dikilerek yeşil olan kampüsümüz yöresel güller ve erguvan gibi İstanbul’a özgü ağaç türleriyle daha da yeşil olacaktır. Yeni dikilecek ağaçlar, biyolojik göletler, yürüyüş yolları ve tarihi mekânlarıyla öğrenim gördüğünüz kampüsünüzü arkadaşlarınıza ve ailelerinize gezdirebileceğiniz bir millet bahçesine dönüşecektir.

Yapılacak olan millet bahçesi hafta içi geniş bir yelpazeye yayılmış 50.000 kişilik yıldız ailesine hizmet ederken, hafta sonları da belirli saatlerde milletimize açık olacaktır. Bölgede yaşayan vatandaşlarımıza, mezunlarımıza ve ailelerine hafta sonları bir program çerçevesinde Davutpaşa Millet Bahçesini tanıtmak, Tarihi Hamam, Otağ-ı Hümayun, Fil Ahırları, Osmanlı Koğuşu, Sancak Köşkü gibi tarihi mekânları gezmeleri ve yeni kurulacak olan Bilim Parkında hoşça vakit geçirmelerini sağlamak için rehberler eşliğinde özel turlar düzenlenecektir. İşletmesi ve kullanım esasları öğrenciler, üniversite personeli ve diğer paydaşlardan oluşan bir komisyon tarafından belirlenecek olan Davutpaşa Millet Bahçesi, oluşturulmak istenen yanlış algının aksine mangal ve piknik alanı olarak kullanılmayıp, bir park alanından çok daha farklı işlevleriyle yıldız ailesine ve milletimize yakışır nezih bir ortam olacaktır.

Ayrıca, Davutpaşa Millet Bahçesinde üniversitemiz AR-GE vizyonuna uygun olarak akıllı sulama, akıllı aydınlatma ve sıfır atık projesi kapsamında organik atıklardan kompost gübre üretimi gibi alanlarda AR-GE faaliyetleri de yürütülecektir.

Bilindiği üzere, çağdaş bir üniversitenin görevleri arasında eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerinin yanında, bulundukları çevrenin kültürel ve sosyal gelişimine katkıda bulunmak da gelmektedir. Bu bağlamda, halkından ve bulunduğu çevreden uzak, kendini çevresinden soyutlamış bir üniversitenin bu işlevini tam olarak yerine getirdiğinden bahsedilemez.

Konu ile ilgili her türlü bilginin doğrudan Rektörlüğümüzden edinilebileceğini, yanlış bilgilerle öğrencilerimizi kışkırtma ve yanlış algı oluşturma gayretleri konusunda dikkatli olunması gereğini hatırlatır, sevgilerimizi sunarız.

YTÜ Rektörlüğü”

Millet Bahçesi İle İlgili Gelişmeler:

>>Instagram'da YTÜ Kampüs'ü takip edin!

>>Yıldız Teknik Üniversitesi Yakını Yurtlar

Sayfayı Paylaş

Yorum yapın

E-Posta adresiniz yayınlanmaz.Gerekli alanlar * ile işaretlidir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


6 + 6 =


[wise-chat theme="balloon" show_users="1"]