YTÜ Öğrenci Platformu
Üye Girişi | Üye Ol

Bunu paylaşmak ister misin?

Haber

Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Millet Bahçesi İhalesi, 5 Eylül’de!


Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Millet Bahçesi İhalesi,  5 Eylül’de!

Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü’ne yapılmak istenen Millet Bahçesi için ihale günü geldi. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı TOKİ Davutpaşa Millet Bahçesi projesi için ihaleyi 5 Eylül 2019 saat 14:30’da yapacak.

Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörlüğü’nün hazırladığı “Yeşil ile tarihin buluştuğu Millet Bahçesi” sloganıyla Davutpaşa Millet Bahçesi projesi için start veriliyor. Söz konusu projenin yapım işi için ihale tarihi açıklandı. TOKİ tarafından yayınlanan duyuruda projenin 5 Eylül 2019 saat 14:30’da yapılacağı duyuruldu.

Öğrencilerin tepkilerine rağmen ihalede geri adım atılmadı. Üniversite öğrencilerinin oldukça büyük bir kesiminin #YTÜMilletBahçesiOlmasın çağrısı sessiz kaldı.

TOKİ’nin duyuru metni:

“Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü Millet Bahçesi ile Millet Bahçesine Ait Sosyal Donatı İnşaatları ile Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşi ihalesi 5 Eylül 2019 tarihinde saat 14:30’da gerçekleştirilecek.” -TOKİ

İlk detayları Mart ayında YTÜ Kampüs tarafından duyurulan Davutpaşa Millet Bahçesi projesinın ardından öğrenciler imza kampanyası başlatmış, son olarak da YTÜ Rektörlüğü açıklama yapmıştı.

Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörlüğü’nün Davutpaşa Millet Bahçesi projesi ile ilgili yaptığı açıklama: “Sevgili Öğrencilerimiz,

Son günlerde Davutpaşa Millet Bahçesi Projesi hakkında sosyal medyada gerçeği yansıtmayan bilgiler verilmesi ve yanlış algı oluşturulmak istenmesi nedeniyle siz değerli öğrencilerimizi bilgilendirme ihtiyacı doğmuştur.

Davutpaşa Kampüsümüz; Teknopark’ da çalışan 7000 personel, lojmanlarda kalan 500 aile, yurtlarda kalan ve öğrenim gören 34.000 öğrencisi ile birlikte birçok ilçeden büyük bir yaşam merkezi haline gelmiştir. Ayrıca, Davutpaşa Kampüsümüzün Avrupa Yakasındaki sınav merkezlerinden birisi olması nedeniyle hafta sonları, yaklaşık 3000 kişi sınava girmek için kampüsümüzü ziyaret etmekte ve Kampüsümüzde 7 gün 24 saat dinamik ve canlı bir hayat yaşanmaktadır.

Davutpaşa Millet Bahçesi Projesi ile Kampüsümüzde oldukça büyük bir alanı kaplayan otobüs durakları ve tarihi dokuyla uyuşmayan go-kart pistinin bulunduğu atıl durumdaki tarihi kışla binasın ön tarafındaki alan, peyzaj düzenlemesi ile millet bahçesine dönüştürülecektir. Bu alana 1000 yeni ağaç ve 10.000 bitki dikilerek yeşil olan kampüsümüz yöresel güller ve erguvan gibi İstanbul’a özgü ağaç türleriyle daha da yeşil olacaktır. Yeni dikilecek ağaçlar, biyolojik göletler, yürüyüş yolları ve tarihi mekânlarıyla öğrenim gördüğünüz kampüsünüzü arkadaşlarınıza ve ailelerinize gezdirebileceğiniz bir millet bahçesine dönüşecektir.

Bunu da okuyabilirsin:  Yıldız Teknik Üniversitesi Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 2019

Yapılacak olan millet bahçesi hafta içi geniş bir yelpazeye yayılmış 50.000 kişilik yıldız ailesine hizmet ederken, hafta sonları da belirli saatlerde milletimize açık olacaktır. Bölgede yaşayan vatandaşlarımıza, mezunlarımıza ve ailelerine hafta sonları bir program çerçevesinde Davutpaşa Millet Bahçesini tanıtmak, Tarihi Hamam, Otağ-ı Hümayun, Fil Ahırları, Osmanlı Koğuşu, Sancak Köşkü gibi tarihi mekânları gezmeleri ve yeni kurulacak olan Bilim Parkında hoşça vakit geçirmelerini sağlamak için rehberler eşliğinde özel turlar düzenlenecektir. İşletmesi ve kullanım esasları öğrenciler, üniversite personeli ve diğer paydaşlardan oluşan bir komisyon tarafından belirlenecek olan Davutpaşa Millet Bahçesi, oluşturulmak istenen yanlış algının aksine mangal ve piknik alanı olarak kullanılmayıp, bir park alanından çok daha farklı işlevleriyle yıldız ailesine ve milletimize yakışır nezih bir ortam olacaktır.

Ayrıca, Davutpaşa Millet Bahçesinde üniversitemiz AR-GE vizyonuna uygun olarak akıllı sulama, akıllı aydınlatma ve sıfır atık projesi kapsamında organik atıklardan kompost gübre üretimi gibi alanlarda AR-GE faaliyetleri de yürütülecektir.

Bilindiği üzere, çağdaş bir üniversitenin görevleri arasında eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerinin yanında, bulundukları çevrenin kültürel ve sosyal gelişimine katkıda bulunmak da gelmektedir. Bu bağlamda, halkından ve bulunduğu çevreden uzak, kendini çevresinden soyutlamış bir üniversitenin bu işlevini tam olarak yerine getirdiğinden bahsedilemez.

Konu ile ilgili her türlü bilginin doğrudan Rektörlüğümüzden edinilebileceğini, yanlış bilgilerle öğrencilerimizi kışkırtma ve yanlış algı oluşturma gayretleri konusunda dikkatli olunması gereğini hatırlatır, sevgilerimizi sunarız.

YTÜ Rektörlüğü”


>>Instagram'da YTÜ Kampüs'ü takip edin!

>>Yıldız Teknik Üniversitesi Yakını Yurtlar

Bunu paylaşmak ister misin?

Yorum Yap

E-Posta adresiniz kesinlikle yayınlanmaz: Gerekli alanlar şöyle işaretli: *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


5 + 3 =


Şifremi unuttum

Kayıt Ol!