YTÜ Öğrenci & Mezun Platformu
Üye Girişi | Üye Ol
novu-masaustu
campucity-masaustu
kampusaray-masaustu
previous arrow
next arrow

Sayfayı Paylaş

Kampüs List

İstanbul’da Okurken Mutlaka Gidilmesi Gereken 7 Kütüphane

İstanbul’da Okurken Mutlaka Gidilmesi Gereken 7 Kütüphane

Akademik dönemin başlamasıyla birlikte gençlerin/öğrencilerin kitaba kolayca erişmeye ve okumak-çalışmak için alan ihtiyaçları artıyor. Yoğun ders dönemlerinin ardından gelen vize/final haftalarında hepimizin sıkıldığı, her zaman alışık olduğu çalışma ortamından uzaklaşmak istediği anlar oluyor. Bu zamanlar için içinizi ferahlatacak ve ders çalışma isteğini arttıracak 7 kütüphaneyi derledik.

1)SALT Araştırma:

Beyoğlu’nda yer alan SALT Araştırma, sanat; mimarlık, tasarım, şehircilik, sosyal ve ekonomik tarih konularına odaklı olup 100.000 adet yayın koleksiyonunu ilgililere sunmaktadır. Mimari yapısı ve iç dekorasyonu oldukça güzel olan bu alan özellikle fotoğraf çektirmek isteyenler tarafından da büyük rağbet görüyor.

2)Kadın eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı:

Fatih/Balat’ da yer lan bu kütüphane Türkiye’nin ilk ve tek kadın merkezli arşiv ve kütüphanesidir. Bünyesinde 14.000’ den fazla kitap koleksiyonu, 48’ den fazla özel arşiv koleksiyonu bulundurur. Koleksiyonları Osmanlı’dan günümüze Türkiye’ de kadınlara ait ya da kadınlarla ilgili eserleri ve belgeleri barındırır.

3)Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi:

Tarihi Yarımada’da Gülhane Parkı girişinin solunda, Topkapı Sarayı’nı çeviren surun köşe kulesi üstünde yer alan Alay Köşkü’nde bulunan müze veya kütüphane olarak adlandıracağımız yapı, 9000 adet özel esere sahiptir. Ayrıca Koleksiyonunda 50’ ye yakın yazarın 150’ ye yakın daktilo, gözlük, kalem, mektup, fotoğraf gibi obje ve belgesi de mevcuttur.

4)Akbank Sanat Kütüphanesi:

SALT Araştırma gibi Beyoğlu’ nda yer alan kütüphanede Akbank Yayınları’nın yanı sıra; sanat tarihi, sinema, tiyatro, resim, fotoğraf, mimari, müzik, sosyoloji, felsefe gibi birçok alanda yerli ve yabancı eserler bulunuyor.

5) Şemsipaşa Halk Kütüphanesi:

Üsküdar’ da bulunan Şemsipaşa Halk Kütüphanesi edebiyat, tarih, felsefe, deneme, biyografi, bilimkurgu gibi pek çok türde 30.000 adet eser bulundurmaktadır.

6)İstanbul Araştırma Enstitüsü:

Meşrutiyet, Beyoğlu’nda bulunan kütüphane, 37.064 adet eser bulundurup özellikle İstanbul hakkında araştırma yapmak isteyenlere muazzam bir arşiv sunuyor.

7)Özgen Berkol Bilim Kurgu Kitaplığı:

Kadıköy’ de yer alan kütüphane, Türkiye’ nin ilk ve tek bilim kurgu kütüphanesi olup bilim kurgu, fantastik ve korku edebiyatı; Türk ve Dünya Edebiyatı, sosyal bilimler, fen bilimleri, teknoloji, sanat, spor, sinema gibi farklı pek çok alanda hemen hemen 12.000 kadar arşiv bulunduruyor.

>>Instagram'da YTÜ Kampüs'ü takip edin!

>>Yıldız Teknik Üniversitesi Yakını Yurtlar

Sayfayı Paylaş

Yorum yapın

E-Posta adresiniz yayınlanmaz.Gerekli alanlar * ile işaretlidir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>